Staff Information
Senior Leadership Team
Sarah Davis | Principal |
Raewyn Krammer | Deputy Principal |
Aramoana Mohi-Maxwell | Deputy Principal |
Sarah Riley | Assistant Principal |
Gary Dender | Assistant Principal |
Janaye Biddle-Kite | Assistant Principal - Years 9 & 10 |
Carolyn Katu | Assistant Principal - Year 11 & 12 |
Ngaire Tepania | Assistant Principal - Year 13 |
Year Level Deans
Olivia Holmes | Year 13 |
Susan Morrison | Year 12 |
Meriana Tamati | Year 11 |
Attlia Kiss | Year 10 |
Rikirae Hohepa | Year 9 |
Curriculum Leaders of Curriculum Areas
Carolyn Compton | Art and Technology |
Bridget Donovan | Creative Arts |
Jerym Walker | English |
Jo Vari | Humanities |
Jaylene Tamati | Marautanga |
Yugeshwari Naidu (Acting) | Mathematics |
Jade Northey | Physical Education / Health |
Cindy Cadman-Satake | Science |
Teaching Staff
Art Technology – Art / Painting | Carolyn Compton |
Art Technology - Design / Photography | Awhina Kerr |
Art Technology - Digital | Mohammed Azam |
Art Technology - Fashion and Textiles | Susan Morrison |
Art Technology – Food Hospitality | Sam Davis |
Art Technology - Photography | |
Creative Arts - Drama | Bridget Donovan |
Creative Arts – Dance | Janaye Biddle-Kite |
Creative Arts – Music | Laura Falconer |
English | Jerym Walker |
English | Sarah Riley |
English | Olivia Holmes |
English | Angela Simpkins-Jones |
English | Clare Morgan |
English | |
English | Simon Tyler |
English | Isabella McCurdy |
Humanities – Classics / History | Jo Vari |
Humanities - Sociology | Wai Morrison |
Humanities – Geography | |
Humanities – Social Studies | Meriana Tamati |
Humanities – Business | Tim Smith |
Humanities – History & Social Studies | Kylie Bronlund |
Humanities – Business & Tourism | Christine Watene |
Humanities – Business | Raewyn Krammer |
Mathematics | Yugeshwari Naidu |
Mathematics | Attila Kiss |
Mathematics | Caroline Winters |
Mathematics | Theresa Moi Lin Cannell |
Mathematics | Merekara Gardiner |
Marautanga | Jaylene Tamati |
Marautanga | Aramoana Mohi-Maxwell |
Marautanga | Ngaire Tepania |
Marautanga | Rikirae Hohepa |
Physical Education / Health | Carolyn Katu |
Physical Education / Health | Caroline Beamish |
Physical Education / Health | Jade Northey |
Physical Education / Health | Jordyn Ewert |
Physical Education / Health | Tanya Lee-Parker |
Science / Biology | Gary Dender |
Science / Physics | John Burton |
Science | Aishwarya Sheth |
Science | Archana Nadan |
Science | Cindy Cadman-Satake |
SENCO | Geraldine Cunningham |
Learning Support Co-ordinator | Raiha Ruiwhiu |
Support staff
Executive Officer | Kirsty Mitchell |
Principal’s P A | Kay Asplin |
Receptionist | Rosemary Juergens |
Accounts Clerk / Photocopier | Brenda Green |
Student Administrator | Catherine Cassidy |
Librarian | Mary Kururangi |
Careers Advisor / Trades | Althea Oldman |
Gateway / STAR | Deborah Henderson |
Science Technician | Jackie Massam |
Wellness Centre Co-ordinator / Nurse | Kat Heard |
Sports Co-ordinator | Carol Holt |
Attendance Liaison | Tracey Dender |
Guidance Counsellor | Julie Teao |
Guidance Counsellor | Kim Deveraux |
Teacher Aides / Reading Tutors | Clare McKinley |
Teacher Aides / Reading Tutors | Noreen Keno |
Teacher Aides / Reading Tutors | Liana Marra |
Teacher Aides / Reading Tutors | Jesse London |
Itinerant Music Tutor | Evelyn Falconer |
Rotorua School For Young Parents
Teacher in Charge | Anahera Katipa |
Support Teacher | Natasha Rogers |
Support Teacher | Olivia Gibbons |
Support Teacher | Kate Feisst |
Transition Coach | Amadia Didsbury |
Support Staff | Liz Pitman |